Lista powstańców głównie z wielkopolski z książki “Wspomnienia z roku 1863” Teodora Żychlińskiego. Wydanej w Poznaniu w 1888 roku.
A
Admaczewski Józef ciężko ranny w potyczce między Cekowem a Kaliszem dnia 18 listopada 1863 roku.
Alkiewicz Jan Nepomucen pochodził z rodzinny szlacheckiej herbu Zawoja osiadłej w Poznańskiem, syn Mikołaja i Małgorzaty z Poklateckich, poległ pod Nową wsią w oddziale Younga de Blankenheim dnia 26 kwietnia 1863 roku.
Antoniewicz Józef poległ pod Józefowem, prawdopodobnie pochodził z Rybna, kucharz.
Antoniewicz Kalikst (ur. 1830) syn Józefa i Maryi z Tomickich, brat Bolesława Antoniewicza z Bnia, , zarządca dóbr w Opatówku pod Kaliszem, więzień stanu w latach 1863 -64, przetrzymywany w cytadeli warszawskiej, następne zesłany na Sybir, dzięki wstawiennictwu hrabiny Bobryńskiej odesłany na granice pruska, zmarł w 1873 roku.
B
Bakoła Walenty pochodził z Prus Zachodnich, służył pod Raczkowskim przy kosynierach.
Baliński Feliks rzemieślnik z Poznańskiego, służył w oddziale Mielęckiego i poległ pod Izbicą w powiecie włocławskim dnia 10 lutego 1863 r., licząc około 30 lat.
Banaszkiewicz zginął w oddziale Wojciecha hr. Komorowskiego pod Starą Wsią w okolicy Tyszowiec, dnia 18 stycznia 1864 roku.
Baranowski Ignacy, obywatel ziemski, zginął 8 maja 1863 roku pod Ignacewem, służąc w oddziale Taczanowskiego jako szeregowiec. (około 40 lat).
Beberski porucznik, oficer legii zagranicznej w Algierze i kawaler legii honorowej, poległ 29 kwietnia pod Brdowem.
Bentkowski Władysław, 24 września 1817 roku w Warszawie, syn Feliksa znanego profesora literatury polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zaciągnął się w 1830 roku do gwardii honorowej generała Chłopickiego walczył pod Grochowem i pod Warszawą. W 1845 roku wstąpił do artylerii pruskiej gdzie po dwóch latach otrzymał stopień oficerski. W 1848 roku brał udział w Wiośnie Ludów, odbył służbę w kampanii węgierskiej w legionie polskim jako kapitan. W 1850 roku powrócił do Poznania, poseł na sejm berliński, współpracownik „Dziennika Poznańskiego”. Od marca 1863 roku mianowany pułkownikiem i szefem sztabu. Kierował bojami pod Buskiem, Zagościem, Grochowiskami. Przesiedział rok więzienia w Krakowie oraz w twierdzy magdeburskiej. Zmarł w 1887 roku w Poznaniu.
Bezler Mikołaj ur 1828 w Powidzu, brał udział w Wiośnie Ludów, więzień cytadeli poznańskiej, 15 października 1863 roku osadzony w cytadeli warszawskiej i zbity rózgami, zesłany do katorżni w Nerczyńsku, gdzie przebywał do amnestii.
Bielecki pochodził z zamożnej rodziny kujawskiej, poległ w oddziale Mielęckiego pod Nową wsią w powiecie włocławski 20 lutego 1863 roku.
Binek Jan urodzony w Uciechowie pod Sulmierzycami zginął w 1863 roku pod Lututowem.
Binkowski Jakub urodzony w 1821 roku w Unżynie pod Toruniem, wzięty do niewoli w bitwie pod Wartą 15 listopada 1863 roku, zesłany na 4 lata do Symbirska.
Biskupski włościanin z Krerowa, zginał pod Olszową dnia 21 marca 1863 roku.
Błażejewski poległ w 1863 roku.
Błociszewski Stanisław herbu Ostoja, syn Antoniego weterana 1831 roku, studiował w Bonn gdy doszła go informacja o wybuchu powstania. Poległ w bitwie pod Ignacewem w powiecie konińskim 8 maja 1863 roku.
Bogusławski włościanin Kurowa pod Środą, poległ dnia 21 marca 1863 roku pod Olszową.
Bogusławski Włodzimierz, syn Aleksandra Bogusławskiego i Antoniny z Kawickich, służył w oddziale Younga de Blankenheim, poległ pod Nową wsią 26 kwietnia 1863 roku.
Bolewski Ksawery herby Łodzia oficer artylerii w 1863 roku, następnie tułacz, zginął 2 listopada 1863 roku pod Poryckiem.
Bonin Franciszek uczeń gimnazjum chojnickiego, zginął zastrzelony na przejściu granicznym przez pruskiego żołnierza.
Borkowski, prawdopodobnie z Poznańskiego, służył w oddziale Seyfrieda, zginął pod Nową wsią 26 kwietnia 1863 roku.
Brodnicki Kazimierz brał udział w przewożeniu oraz dostarczaniu oddziałom broni. Oskarżony o zdradę stanu uciekł za granice gdzie czekał na amnestie. Zmarł 27 lutego 1888 roku w Poznaniu.
Brodowski Stanisław po upadku powstania wyemigrował, zmarł 12 lutego 1867 roku w domu rodzinnym po powrocie do kraju.
Broeckere Maksymilian syn Ludwika i Prowidencji z Brudzewskich urodzony 2 stycznia 1832 roku w Przytocznie w powiecie międzychodzkim, zmarł na skutek rany w nogę pod Ignacewem 8 maja 1863 roku.
Bronikowski Ludwik syn Ludwika Bronikowskiego dziedzica dóbr Kościerzyna i Chłastawy i Henryki z Żychlińskich. Wstąpił do oddziału Younga de Blankenheim. Zginał w bitwie pod Nowa wsią 26 kwietnia 1863 roku.
Bronikowski Stanisław podporucznik huzarów pruskich, dziedzic dóbr Karny, ranny pod Nowa wsią zmarł dwa lata później na skutek odniesionej rany 13 lutego 1865 roku. Brat wyżej wymienionego Ludwika Bronikowskiego.
Bronisz Stanisław Feliks z Prus Zachodnich, urodzony 19 listopada 1839 roku w majątku Trzebieluch w powiecie chełmińskim, syn Onufrego i Elżbiety z Działkowskich poległ pod Nietrzebią 22 kwietnia 1863 roku. Pochowany w Chrostkowie w powiecie lipnowskim.
Budziszewski Antoni zginał pod Olszkiem Tartakiem 22 marca 1863 roku.
Budziszewski Stanisław zmarł 19 sierpnia 1865 roku na skutek rany zadanej w bitwie pod Pyzdrami.
Buchner Antoni leśniczy w Gizycku, służył w oddziale Taczanowskiego, po bitwie pod Ignacewem zaginął.
Byczyński z Bnia, ranny w nogę w bitwie pod Nowa wsią 27 kwietnia 1863 roku.
C
Callier Edmund, pułkownik.
Chocieszyński Józef z Grodziska, brat właściciela drukarni oraz wydawcy „Wielkopolanina” Franciszka Chocieszyńskiego. Ciężko rany 18 listopada 1863 roku.
Ciesielski Władysław syn Łukasza właściciela dóbr Bielaw pod Janówcem, służył w oddziale pułkownika Garczyńskiego zabity pod Mieczownicą 2 marca 1863 roku.
Cilski Kazimierz aptekarz służył pod Taczanowskim, poległ pod Ignacewem albo pod Brdowem.
Coiński Wojciech krawiec z Gniezna, w młodości służył w gwardii kirasjerów w Berlinie. Zginał pod Ignacewem.
Cuesr Władysław z Poznańskiego wraz ze swoim oddziałem który nie miał dowództwa został zaskoczony przez oddział rosyjski 23 stycznia 1864 roku w lesie prusickim w powiecie piotrkowskim. Dalsze losy nieznane.
Cyrklaf syn Rocha gospodarza w Myśliwcu pod Wąbrzeźnem, umarł na skutek ran w Łapinożu, pochowany obok Ludwika Wiśniewskiego.
Czajakowscy Marceli , Antoni i Marian zginęli 19 lutego 1863 roku, pochowani pod wsią Dobrem w Kujawach. Synowie Józefa dziedzica Tuczna, kapitana z 1831 roku, bratankowie Wita podpułkownika 4 pułku piechoty i Piotra kapitana w tym pułku.
Czapski Józef właściciel dóbr Kuchar w Pleszewskim, syn Anastazego oficera wojsk napoleońskich i Wiktorii z Sikorskich, brał udział w potyczkach pod Raszkowem i Książem w 1848 roku. Brał czynny udział w organizacji powstania.
Czapski Bolesław dzieci dóbr Chwalęcina i Cerkiwicy, służył pod generałem Taczanowski, aresztowany na przejściu granicznym kilka lat przesiedział w więzieniu.
Czarnecki Władysław z Opok w Prusach Zachodnich, kosynier rany pod Brdowem.
Czarnecki Antoni służył pod Yungiem i pod Okoniewskim przy konnicy, kilkukrotnie ranny. Brat Władysława.
Czerwiński Jan z Poznańskiego kupiec z Łowicza, poległ pod Gostyńskiem.
Czubała Stanisław zmarł na skutek ran, zmarł 1 sierpnia 1863 roku w Strzelnie i tam pochowany.
D
Dabiński Wiktor szewc z Gostynia, zabity w bitwie pod Ignacewem 8 maja 1863 roku.
Dąbrowski Tadeusz gorzelny z Poznańskiego zmarł na skutek ran otrzymanych w bitwie pod Olszakiem 25 sierpnia 1863 roku w Iwnie pod Kostrzynem.
Dąbski vel Dębski Jan, wachmistrz z wojska pruskiego, dowództwa małego oddziału w Kaliskim, ranny pod Turkiem i uwięziony, 21 grudnia 1863 roku rozstrzelany albo powieszony.
Dębiński Franciszek zmarł na skutek ran otrzymanych pod Dobrosłowem niedaleko Kleczewa tamże pochowany.
Dębowski Julian z Prus Zachodnich brał udział w 18 potyczkach pod Yonngiem, Callierem i Okoniewskim.
Degórski Michał zginął w 1863 roku.
Dekanowski Antoni z Jarocina zmarł na skutek ran w 1863 roku.
Denel Bolesław zaciągnął się jako szeregowiec do oddziału Andruszkiewicza, zginał w potyczce w okolicach Lokajca 9 kwietnia 1863 roku.
Dolatkiewicz Antoni stracony w Łosicach 16 kwietnia 1863 roku.
Doniński Józef poległ 2 marca 1863 roku pod Mieczownicą.
Drązkiewicz rzeźnik z Buku poległ pod Brdowem 29 kwietnia 1863 roku.
Droszewski Hipolit poległ pod Brdowem 29 kwietnia 1863 roku.
E
Engel z Poznańskiego pseudonim „Anioł”, zginął w zasadzce w powiecie łukowskim w listopadzie 1863 roku.
Ewald dowódca oddziały ochotników wzięty do niewoli i rozstrzelany w Mławie w 1864 roku.
Erech Tomasz zginął pod Brdowem w 1863 roku.
F
Fidler Wincenty wstąpił do oddziału Parczewskiego w Kaliskim, dowodził w nim strzelcami. Poległ pod Rudnikami 20 kwietnia 1863 roku.
Fingierski Ignacy służył w oddziale Szokalskiego, schwytany i powieszony w Włocławku 19 lutego 1864 roku.
Florkowski Ludwik umarł w czerwcu 1863 roku w skutek ran odniesionych pod Ślesinem.
Frejtag Rudolf powieszony w Siedlcach 5 stycznia 1864 roku.
G
Gabryelski Józef urzędnik gospodarczy w Konarach w Radomskim, wstąpił do oddziału Jankowskiego w stopniu porucznika, wzięty do niewoli zesłany na Sibir.
Gałczyński Michał, obywatel ziemski zginał w 1863 roku pod Niewierzem.
Gdasiewicz Stanisław z Kobylina, poległ w 1863 roku pod Lututowem.
Glogier Jan ur 1833 w Gostyniu, wachmistrz ułanów pruskich, służył pod porucznikiem Skarzyńskim, potem dowódca oddziału kawalerii. Zginał 17 sierpnia 1863 roku pod Tarczynem i tam pochowany.
Gólkowski Dionizy późniejszy dziedzic dóbr Siekierki w Poznańskim, ranny pod Olszakiem.
Goński Tadeusz syn Jakuba Gońskiego i Marianny z Miłkowskich, poległ w oddziale Langiewicza.
Góra Tadeusz uczeń, zginał na skutek ran 27 września 1863 roku w Śleszynie w Poznańskim .
Górnoszląski (Szrajer) Franciszek, oficer w oddziale Younga poległ pod Nową Wsią 26 kwietnia 1863 roku.
Grabowski Geotzendrog Klemens za przechowywanie powstańców i broni zesłany na Sibir.
Gramowski Henryk nad-leśny w powiecie Zamoyskim, służył jako oficer w oddziale Bogdanowicza, po czym sam dowodził oddziałem. Zginął przy zdobywaniu koszar w Tomaszowie 4 lutego 1863 roku.
Gregorski gwoździarz z Gostynia poległ 8 maja 1863 roku pod Ignacewem.
Grzymiński Tomasz ranny pod Kołem 6 maja 1863 roku.
Grzyski włościanin zginał pod Ślesinem 22 marca 1863 roku.
Grzywaczewski zginął pod Brdowem służył w oddziale Younga.
Gustowski Wincenty poległ jako oficer kawalerii pod Brdowem 29 kwietnia 1863 roku.
H
Haremza Jan stracił rękę pod Ignacewem, zamieszkały w Środzie.
Herbst Aleksander uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego umarł w czerwcu 1863 roku na skutek ran otrzymanych pod Nowa Wsią.
Hojnacki Wojciech z Pleszewa poległ pod Ignacewem 8 maja 1863 roku.
I
Ignatowski Ludomir brał udział w potyczkach pod Piotrkowem Żydowskim, pod Brdowem, pod Niewierzem, pod Koźminkiem.
Izkiewicz Antoni poległ 2 marca 1863 roku pod Mieczownicą.
J
Jabłoński Adam syn Jana i Agnieszki z Zakrzewskich, dziedziców dóbr Sielątkowa w Kaliskim. Zginał pod Uniejowem 9 lutego 1863 roku.
Jackowski Mieczysław poległ dnia 8 maja 1863 roku pod Ignacewem.
Jagła z Krąpiewa uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego poległ w potyczce pod Mieczownicą w 1863 roku.
Jakubowicz Tomasz „Karabin” podporucznik w oddziałach Bończy i Czarneckiego, organizator oddziałów na Podlasiu, 13 stycznia 1864 roku mianowany kapitanem, aresztowany przez Austriaków odstawiony na granice pruska.
Janiszewski Konstanty ur 1843 ranny pod Ignacewem.
Jankowski Tomasz z Gniezna umarł na skutek rany otrzymanych w potyczce pod Turkiem w Dębsku 2 listopada 1863 roku.
Jankowski Feliks zginął pod Pyzdrami.
Jarnicki Tomasz poległ jako szeregowiec w potyczce pod Kołem (kompania Unruga) 6 maja 1863 roku.
Jarocki Edmund służył w oddziale Garczynskiego, brał udział w bitwie pod Dobrosłowem 2 marca 1863 roku, po której zaginął.
Jasiński Stanisław zmarł 16 marca 1864 roku na skutek ran w Strzelnie.
Jerzykowski Stanisław syn Franciszka Jerzykowskiego z Mikstatu, poległ pod Lututowem 15 czerwca 1863 roku.
Jonas Leon (ur 20 czerwca 1843 roku w Ostrzeszowie) poległ 15 listopada 1863 roku broniąc mostu pod Wartą.
Jurgowski Jan z Grodziska, służył w oddziale Younga oraz Franciszka Budziszewskiego, rany pod Ladkiem 22 marca 1864 roku. Po odsiedzeniu kar w więzieniu pruskim pracował jako szewc w Grodzisku.
K
Kaniewski Wincenty szewc z Gostynia ranny w obie ręce, służył w oddziale Younga, po powstaniu mieszkał w Gostyniu.
Karasiński Ignacy poległ pod Lututowem 15 czerwca 1863 roku.
Karasiński Bolesław brat Ignacego, ranny w bitwie pod Ignacewem, zmarł 4 lutego 1884 roku w Gosławicach.
Kardoliński Kazimierz brat Ignacego mecenasa w Warszawie i powstańca Władysława, słuchacz agronomii w akademii w Eldenie. Zginał 29 kwietnia 1863 roku pod Pyzdrami.
Kardoliński Władysław brat Kazimierza urodzony 28 marca 1826 roku w Kcyni, syn Piotra i Antoniny z Trąbczyńskich. W latach 1863-70 więziony w więzieniach carskich oraz zesłany na Sybir. Po amnestii wrócił do kraju miał kopalnie na Spiżu po czym był agronomem dobrach Kluwinieckich u państwa Boguckich.
Karłowski Leon właściciel dóbr Grąbkowa, ranny w bitwie pod Brdowem.
Karpiński Teodor poległ pod Brdowem.
Karwonski Kazimierz herbu Pnieina, synowiec weterana 1831 roku profesora Adama Karowińskiego, syn Nepomucena z Jaraczewa, wnuk Antoniego Eschilego, kapitana wojsk napoleońskich. Zginał pod Ślesinem 22 marca 1863 roku.
Karasiewicz Ludwik urodzony w 1840 roku w Kościanie zmarł w 1884 roku w Poznaniu. Służył pod Taczanowskim. Wzięty do niewoli siedział w więzieniach po czym odbył służbę w wojsku pruskim. Nastąpienie pracował w banku włościańskim.
Karolewski Piotr z Sulmierzyc zginął pod Lututowem.
Kazimierski Maciej umarł 20 maja 1864 roku w lazarecie wojskowym w Poznaniu.
Kazimierczak z Sulmierzyc zginał pod Lututowem.
Kąpniewski zginał w potyczce pod Kołem.
Kemf Bogusław Wilhelm urodzony 1845 roku w Jasieńcu pod Wolsztynem, służył w oddziale Ganiera walczył pod Pyzdrami. Siedział 4 miesiące w cytadeli poznańskiej.
Kentzer Roman z Mąkowarska pod Koronowem poległ pod Mieczownicą 2 marca 1863 roku.
Kessler Zygmunt służył jako sekretarz przy Mielęckim oraz Seyfredzie poległ pod Brdowem.
Kierski Józef powieszony w Sieradzu 12 listopada 1863 roku.
Kiszwalter Józef obywatel z Gostynia, brał udział w bitwie pod Nowa Wsią , Brdowem, więziony w Inowrocławiu.
Klat Józef służył jako oficer w oddziale Jasińskiego zginął w potyczce pod Dzbądzem 14 lipca 1863 roku.
Klemeczyński Stanisław, ksiądz, poległ w potyczce pod Rudnikami 22 kwietnia 1863 roku.
Klemeczyński zginął 1863 roku pod Cyrusową Wolą.
Klepaczeski Bolesław ranny ciężko w nogę pod Krzywosądem, przeleżał długi czas w Ruszkowie w Kaliskiem.
Kochanowski z Poznanskiego poległ w potyczce pod Ratyniem w 1864 roku.
Kokot Władysław z Sulmierzyc zginął w 1863 roku pod Lututowem.
Kołodziejewski Hilary ułan pruski, zaciągnął się do ułanów polskich, zmarł w Tarnowie 13 lipca 1863 roku.
Konieczka Jan ze Smolar, poległ w potyczce pod Rudnikami 22 kwietnia 1863 roku.
Konieczny Wojciech szewc z Gostynia, zabity pod Ignacewem 8 maja 1863 roku.
Konoski Jan z Opok w Prusach Zachodnich służył w konnicy Raczkowskiego i Okoniowskiego.
Korytkowski Wojciech dowódca małego oddziału, zginał pod Koźminkiem 4 października 1863 roku.
Kosiarkiewicz Franciszek z Strzelna służył w oddziale Taczanowskiego aż do bitwy pod Ignacewem. Po powrocie do domu aresztowany i więziony w cytadeli poznańskiej. Z niewoli uciekł, złapany i zesłany na Sybir. Po powrocie wcielony do wojska pruskiego. Zginał w bitwie pod Gravelotte dnia 18 sierpnia 1871 roku we Francji.
Kościelski Antoni syn Jana Nepomucena dziedzica dóbr Śmiełowa w Szamotulskimi Korneli z Żerońskich. Zaginał po potyczce pod Mieczownicą dnia 2 marca 1863 roku.
Kosicki Nikodem z Gniezna pracował w biurze księcia Romana Sanguszki. Poległ 10 maja 1863 roku w pobliżu Sławuty.
Kosiński Mieczysław syn Władysława i Emmy z Węgierskich dziedziców dóbr Targowej Góry. Zmarł w 1866 roku w Zurychu.
Koszczyński Władysław (ur. 1838 Janopol koło Kostrzynia) uczeń gimnazjum, poległ 2 marca 1863 roku pod Mieczownicą.
Koszczyński Józef ksiądz, gwardianin O.O Franciszkanów w Krakowie, potem proboszcz w Czaczu, więzień twierdzy poznańskiej za przestępstwa polityczne w roku 1863 . W więzieniu zapadł na zdrowiu zmarł we wrześniu 1866 roku.
Kostański Ludwik z Kiełczewa pod Poznaniem kleryk, zmarł na skutek ran otrzymanych pod Ignacewem w 1863 roku.
Kostecki Stanisław z Opok w Prusach Zachodnich służył pod Raczkowskim, jako podoficer w pierwszej kompanii kosynierów. Później przeszedł do jazdy i żandarmerii.
Kosztulski Jan (ur. 1841 w Mąkownicy pod Witowem) syn Dezyderego i Justyny z Raczyńskich. Służył w oddziale Younga śmiertelnie ranny w bitwie pod Brdowem zmarł w Konarach pod Inowrocławiem, pochowany w Pieraniu.
Kozak Andrzej uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego poległ jak podoficer w bitwie pod Nową Wsią 26 kwietnia 1863 roku.
Kozankiewicz Jan z Pleszewa, zmarł na skutek otrzymanych ran w bitwie pod Ignacewem.
Kozielski Bronisław uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego poległ pod Mieczownicą.
Kozłowski Stanisław z Opok w Prusach Zachodnich, służył pod Langiewiczem, walczył w 12 potyczkach ciężko ranny, wzięty do niewoli przez 6 lat przebywał na Sybirze, zmarł a Ameryce.
Kozłowski Wojciech z Powidza, syn obywatela Macieja i Magdaleny z Rakowskich, rządca dóbr w Zadzimiu i nauczyciel domowy, zginał w okolicach Warty w 1863 roku.
Krajewski Karol służył jako kawalerzysta pod Słupskim potem pod Taczanowskim, zabity w bitwie pod Widawą 23 czerwca 1863 roku.
Krzywański Edward z Niegolewa, poległ w 1863 roku.
Kubelak, cieśla z Kurnika umarł na skutek ran otrzymanych w Strzelinie w 1863 roku.
Kubicki zginał w potyczce pod Zdźarami 23 września 1863 roku.
Kublicki Piottuch Józef adiutant Zygmunta Sierakowskiego, zginął w 1863 roku.
Kublicki Piottuch Stanisław zesłany na Sybir.
Kublicka Piottuch Stefania, zona hr. Michałowa Platerowa wraz z mężem zesłana na Sybir.
Kucharski Zygmunt z Niedźwiedzia pod Wąbrzeźnem umarł na skutek ran otrzymanych pod Olszową 22 marca 1863 roku.
Kulesza Tadeusz (ur. 1843 w Gostyniu) syna Jana, kapitana wojsk napoleońskich i Franciszki z Łopieńskich, zginał pod Olszową 22 marca 1863 roku.
Kullak Wacław z Poznania, zginął w 1863 roku.
Kurnatowski Władysław ryszar Andrzej (ur. 1836 w Zdziechowicach pod Środą), syn Andrzeja i Magdaleny z Łęskich, zginął w potyczce pod Miropolem.
Kurowski Maciej z Opok w Prusach Zachodnich, kosynier w oddziale Raczkowskiego.
Kurowski Apolinary dowódca niefortunnego ataku na Miechów 17 lutego 1863 roku.
Kurowski Zygmunt kapitan pod Stanisławem Wierzbińskim, zmarł w 1868 roku.
Kurowski Bolesław brat Zygmunta, rotmistrz po powstaniu udał się do Galicji.
L
Laskowski Alfons z Środy, syn Wincentego i Marianny z Boińskich, zginał pod Mieczownicą 2 marca 1863 roku.
Latowicz Marcin z Dolska poległ 8 maja 1863 roku pod Ignacewem.
Laudowicz Mieczysław z Sulmierzyc poległ w 1863 roku.
Lewandowicz Walenty z Jarocina zginął 8 maja 1863 roku pod Ignacewem.
Lewandowski Teofil z Poznania , zginął w 1863 roku.
Libelt Karol (ur. 1843 rok w Poznaniu), syn filozofa, pisarza i poety dr. Karola Libelta i Marii z Szumanów. Zginał pod Brdowem.
Libera Wojciech piekarz z Buku poległ pod Brdowem.
Linder Karol zmarł na skutek ran otrzymanych w bitwie pod Dertką na Wołyniu.
Lubicki służył pod Czachowskim poległ w bitwie między Blizinem a Bobrzą 10 czerwca 1863 roku.
Lutomski Bolesław (ur. 1839 we wsi Jabłonce w Królestwie Polskim), syn Józefa i Rozalii z Wieniawów Broniszów, dziedzic Stawu pod Strzałkowem. Adiutant generała Wysockiego, po powstaniu udał się na emigracje po powrocie, uwięziony w więzieniu fortecznym w Grudziądzu.
Ł
Łabęcki oficer ze sztabu Kononowicza wzięty do niewoli w 1863 roku, rozstrzelany w Warcie 4 czerwca 1863 roku.
Łakiński Józef (ur. 1832) syn wiktoria i Teresy z Góreckich dziedziców dóbr Iwna z Szubińskim, poległ 15 maja 1863 roku w Ciechanowie.
Łebiński Leopold syn właściciela ziemskiego z Prus Zachodnich poległ pod Szycami 7 maja 1863 roku.
M
Majewski Teofil z Wągrowca, brał udział w bitwach pod Lubustowem, Olszakiem, Ślesinem, Nową Wsią, Brdowem, po powstaniu uwięziony w Wrześni, przesiedział pół roku w twierdzy poznańskiej.
Majznerowicz Józef (ur. 1863), ranny pod Olszakiem, po wyleczeniu pod Taczanowskim odbył potyczki pod Wartą, Złoczewem, Sędziejowicami, Kruszyną gdzie dostał się do niewoli.
Maliski Hugon Marian z Krotoszyna, poległ pod Ignacewem.
Małecki Antoni szeregowiec z kompanii Kazimierza Unruga, poległ pod Ignacewem.
Małecki Andrzej (ur. 1841) ranny pod Nową Wsia, służył potem pod Callierem.
Marcinkowski Jan poległ pod Nową Wsią.
Margoński filolog z Poznańskiego poległ pod Nowa Wsią.
Markiewicz Jan (ur. 1841 w Poznaniu), walczył pod Olszową i Ślesiniem. 2 miesiące przesiedział we Wrześni.
Maryański Nikodem poległ pod Nowa Wsią.
Masłowski Piotr (ur. 1841 w Borkach) służył pod Taczanowskim od Pyzdr do Ignacewa, wzięty do niewoli przesiedział 2 miesiące w Wieluniu.
Mataczyński Nepomucen z Młodocina, poległ pod Mieczownicą.
Matuszewski Józef (ur. 1830 w Poznaniu), uwięziony przez władze pruskie, przesiedział kilka miesięcy w cytadeli poznańskiej, następnie 2 lata w Moabicie w Berlinie.
N
Narczyński Zygmunt zginał między Blizniem a Bobrzą.
Naworcki Józef umarł na skutek ran w Poznaniu 10 listopada 1863 roku.
Nawrocki Michał (ur. 1839 w Sulmierzycach) ranny pod Olszakiem, następnie wzięty do niewoli i wcielony do karnej jedsotki pruskiej. Po amnestii znalazł zatrudnienie u hr. Kwileckich w Oporowie.
Neugebauer z Poznańskiego zginał pod Wiewcem.
Neuman Mieczysław poległ pod Brdowem.
Neustuppe Wacław (ur. 1839 w Poznańskim) poległ pod Brdowem.
Niegolewski Władysław, doktor, poseł wlaczył pod Taczanowskim od Pyzdr do Ignacewa, gdzie został ranny, następne oskarżony o zdradę stanu przez władze pruskie, i skazany na 3 lata więznienia.
Niezanowski włościanin z Poznańskiego poległ w bitwie pod Brdowem.
Niketty Władysław z Poznania poległ pod Biskupicami w Lubelskim.
Nowakowski Bronisław strzelec z Będlewa, otoczony przez Rosjan w bitwie pod Brdowem, zastrzelil siebie z pistoletu.
Nowicki zginął w potyczce pod Kterami w Łeczyckim, pochowany w Strzegocinie.
O
Oberski kupiec, zamordowany przez Rosjan w maju 1863 roku w Konińskim.
Offierski Władysław (ur. 1845 w Poznaniu) syn Kacpra i Marianny z Lenkiewiczów, zginął pod Nową Wsią.
Olszewski Franciszek (ur. 1827 w Szczurach) kuchmistrz, syn Józefa powstańca listopadowego, zginął pod Ignacewem.
Olszewski Leon (ur. 1845) syn Józefa Olszewskiego i Pauli z Trawińskich, służył w oddziale Calliera w randze porucznika, ranny pod Dobrzelinem wzięty do niewoli i przekazany władza pruskim. Następnie budowniczy w Toruniu i Nakle.
Olsztyński Czesław (ur. 1842) służył pod Youngiem i Taczanowski, następie więziony przez władze pruskie przez 3 miesiące.
Opalski z Guberni Kaliskiej, podoficer w oddziale Younga, poległ pod Nową Wsią.
Orłwoski Władysław zmarł na skutek ran otrzymanych w Śleszynie pod Pniewami.
Osten służył jako podoficer pod Taczanowskim, następnie udał się do Lubelskiego gdzie został wzięty do niewoli i powieszony.
Owsiński Aleksy (ur. 1841 w Bolechowie pod Poznaniem) syn Macieja Owsińskiego, zginął potyczce pod Nietrzebinem.
P
Pajzert ze Śremu walczył pod Youngiem, w trzeciej kompanii kosynierów.
Palacz Wawrzyn z Górczyna pod Poznaniem poległ pod Brdowem.
Palewski Franciszek urzędnik gospodarczy w Klembowie, poległ pod Ignacewem.
Paradowski, ranny pod Brdowem, wzięty do niewoli gdzie skonał.
Parczewski Franciszek, syn Ignacego dziedzica dóbr Osieka w Odolanowskim powstańca listopadowego, w 1863 roku powierzono mu dowództwo oddziału walczącego w Kaliskim, Sieradzkim, Wieluńskim. Zmarł w 1886 roku w Gostyniu.
Parczewski Walenty brat Franciszka, dowodził oddziałem w Łęczyckim, umarł w Grabianowie w 1869 roku.
Pawłowski Adam z Opok w Prusach Zachodnich, służył pod Raczkowskim i Youngiem, ranny pod Brdowem, wzięty do niewoli 11 lat pracował w kopalniach.
Pawłowski szewc z Gołubia poległ Szermętowskim w potyczce pod Nietrzebiem, pochowany w Chrostkowie w Lipnowskim.
Pawłowski Antoni szewc z Poznańskiego, zginał pod Mieczownicą.
Pągowski Artakserkses z Kucharek w Pleszewskim, wzięty do niewoli pod Nowa Wsią, następnie uwolniony, zginął w potyczce pod Równą między Błaszkami a Sieradzem, 23 sierpnia 1863 roku.
Perl Lajzer Mendel z Gąbina, zamordowany przez kozaków 25 lutego 1863 roku.
Petrykowski Michał walczył pod Mielęckim, Taczanowski, ranny pod Ignacewem, skazany na 6 lat zesłania w Sybirsku.
Pezański Wiktor, aptekarz, służył pod Taczanowskim, zginał w potyczce w 1863 roku.
Pętkowski Józef, b. właściciel dóbr Nożyczyna, ranny w noge pod Niewieszem.
Piaszczyński ogrodnik z Prus Zachodnich, zginał w potyczce pod Mielęckiem.
Piątkowski służył w oddziale Raczkowskiego, zginął w potyczce pod Kleczewem.
Pieprz (pseudonim) skonał na skutek ran z bitwy pod Brdowem.
Plewinski Antoni Ignacy umarł w Kłecku na skutek ran.
Pliwkiewicz Maksymilian poległ w potyczce pod Lutoborzem.
Płachecki Antoni umarł w Strzelnie na skutek ran.
Płaksiński z Prus Zachodnich gospodarz rolny zginął w kwietniu 1863 roku w powiecie konińskim.
Pławiński Bolesław (ur. 1847 w Małych Sokolnikach pod Szamotulami), syn Lucjana i Antoniny z Nowackich, zginął w potyczce pod Mieczownicą.
Podczaski Mieczysław, oficer kawalerii w oddziale Michała Zielińskiego zginął pod Zdżarami, pochowany w Studziannej w powiecie opoczyńskim.
Poleski poległ pod Brdowem.
Poniński Józef syn Henryka dziedzica Komornik pod Poznaniem oraz Emilii z Zabłockich. Zginął pod Dobrosławem.
Pospiech Antoni z Górnego Śląska, robotnik kolejowy, zginął zastrzelony przez rosyjskiego oficera Denga na stacji rokiciny.
Powidzki Antonii (ur. 1832 w Powidzu) syn Kazimierza i Julii z Niedzielskich, zginał w pobliży Nowej Wsi.
Preiss Józef, mularz z Poznania, ranny w rękę i ramię podczas powstania, zginął w wypadku w 1878 roku.
Prusinowski służył jako podoficer w oddziale Korytkowskiego, zginął pod Dębskiem.
Przybyliński Jan ranny pod Olszakiem, wzięty do niewoli i zesłany na Sybir do guberni tobolskiej.
Przybyłowicz z Pleszewa poległ pod Ignacewem.
Przymocki Antoni z Sulmierzyc zginał pod Lututowem.
Psarski Władysław z Odolanowskiego, uczeń gimnazjum 2 razy wzięty do niewoli, z których uciekł, zabity w potyczce pod Jurkowicami.
Pyżycki Adolf uczeń gimnazjum zabity przez Rosjan w Konińskim w 1863 roku.
R
Raczkowski ciężko ranny w potyczce pod Ratajami, zmarł na skutek ran.
Radoński Stanisław syn Józefa i Ludwiki z Kierskich dziedziców dóbr Rudnicza w Wągrowieckim. Zginął pod Miechowem.
Radowicz Romuald z Jarocina poległ pod Ignacewem.
Rakowiecki Feliks z Poznania, dzierżawca Szeląga zmarł na skutek rany otrzymanych w powstaniu w 1885 roku.
Rekowski Ludwik z Górazdowa ranny pod Olszakiem.
Rogalski syn wyrobnika, aresztowany po powrocie z powstania zmarł w wojskowym lazarecie w Poznaniu w 1863 roku.
Romanowicz uczeń gimnazjum, zginął pod Nietrzebiem, pogrzebany w Chrostkowie.
Roznowicz Kazimierz z Marzyna w Prusach Zachodnich poległ pod Krzywosądem w oddziale generała Mierosławskiego jako strzelec.
Rychlewski Teodor zmarł na skutek ciężkiej choroby jakie doznał w niewoli po bitwie pod Brdowem.
Rychliński Stanisław umarł w 1863 roku w zakładzie Sióstr Miłosierdzia w Poznaniu.
Rychter Jan z Poznania służył pod Youngiem ranny pod Brdowem w rękę.
Ryden z Prus Zachodnich szeregowiec w oddziale Wawra poległ pod wsią Gruszki w Augustowskim.
Rzepecki Bolesław Kazimierz (ur. 1842 r. w Potworowie) brał udział w bitwie pod Mieczownicą i Dobrosłowem gdzie został ranny. Potem służył pod Youngiem został ranny pod Brdowem odesłany do Poznania.
Rzepicki Walerian poległ w potyczce pod Prasówką albo Batorzem.
Rzeźniewski Hipolin zginał w powstaniu na Litwie.
S
Sagański z Nieboży zginał pod Dębskiem jako podoficer w oddziale Korykowskiego.
Sawicki Aleksander syn Edwarda dziedzica dóbr Rybna i Antoniny z Brudzewskich z Otorowa. Ciężko ranny pod Ignacewem zmarł w Gosławicach i tam pochowany.
Sąchocki Władysław zaginął w bitwie pod Mieczownicą.
Scheide Józef służył pod Padlewskim, wzięty do niewoli . Pracował w Poznaniu w fabryce Krzyżanowskiego.
Sczaniecki Michał ciężko ranny w bitwie pod Ignacewem. Poseł na sejm berliński. Dziedzic dóbr Łaszczyna i Nawry.
Siekierski Antoni z Marzyna służył jako podoficer w oddziale Okoniowskiego, Taczanowskiego, Younga, czterokrotnie ranny wzięty do niewoli przez 7 lat pracował w kompaniach syberyjskich.
Siekierski Tomasz z Opola , wzięty do niewoli pod Brdowem, zesłany na 7 lat na Sybir.
Siekierski Konstanty brat Tomasza zginął pod Pyzdrami.
Skarupiński Jakub z Poznania walczył w potyczkach pod Olszakiem, Ślesinem, w bitwach pod Nową Wsią, Brdowem, dostał się do niewoli rosyjskiej, został przekazany władzą pruskim, przesiedział cytadeli Winiary w Poznaniu 4 miesiące, po czy wrócił włączyć, po otwarciu się rany wrócił do Poznania gdzie mieszkał na ulicy Młyńskiej 22.
Skrzydlewski Władysław syn Władysława i Józefy Skrzydlewskich dziedziców Sulęcina, ciężko ranny pod Brdowem skonał w lazarecie w Strzelnie, pochowany w Solcu.
Skrzyński Józef (ur. 1833 Czołowo) syna Jana Nepomucena i Magdaleny z Buthnerów zginał na skutek ran otrzymanych w potyczce niedaleko miasta Główny. Utalentowany dowódca i partyzant.
Śląski z Wołynia poległ pod Nietrzebinem pochowany w Chorostkowie.
Słowiński Andrzej z Pleszewa poległ pod Ignacewem.
Śniegowski Tomasz (ur. 1845 w Inowrocławiu) zginął w lasach Kaźimierskich.
Sniegowski Tomasz (ur. 1831 w Poznaniu) wzięty do niewoli pod Brdowem zesłany na 4 lata do guberni orłowskiej.
Sobociński kowal z Rybna zmarł na skutek ran otrzymanych podczas rewizji w 1864 roku.
Sokolnicki Emilian smarł na skutek ciężkiej rany odniesionej w 1864 roku.
Sokolnicki Michał poległ pod Licheniem w 1863 roku.
Sokolnicki Piotr poległ pod Ignacewem.
Sokolnicki Stanisław ranny pod Nową Wsią.
Sokolnicki Szymon ranny pod Nową Wsią i Brdowem.
Sokolnicki Michał wnuk generała stracił ręke w 1863 roku.
Sokołowski czeladnik kowalski z Poznańskiego, poległ pod Ignacewem.
Sosnowski Józef z Wągrowieckiego poległ pod Mieczownicą.
Spiżewski Franciszek z Woźnik pod Gnieznem, szewc służył u Younga i Taczanowskiego, po powstaniu wzięty do karnej pruskiej kompanii i walczył w kampaniach w austriackiej i francuskiej.
Średziński Franciszek (ur. 1839), walczył u Taczanowskiego od Pyzdr do Ignacewa, potem więzień pruski odsiedział kare w więzieniu gnieźnieńskim.
Srokoczyński zginął w bitwie pod Brdowem.
Stablewski Kajetan syn Onufrego żołnierza napoleońskiego i Emilii z Kurowskich, zginął pod Kterami w Łęczyckim.
Stan Hillary z Gołańczy syn Maksymiliana ranny ciężko w nogę po roku cudem wrócił do zdrowia.
Stebner, Niemiec z Berlina przesiedział kilka miesięcy w Winiarach.
Stroiński Józef stolarz z Buku, poległ pod Brdowem.
Strzelecki Michał, major szef sztabu generała Taczanowskiego poległ pod Ignacewem.
Strzyżewski Wincenty uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego, ciężko ranny pod Ignacewem, umarł w Wysokiem pod Kołem i tam pochowany.
Styczyński Ludwik (Mieczysław) z Buku, kupiec poległ pod Ignacewem.
Suchorski Teodor syn Stanisława i Emilii z Niemowiejskich właścicieli wsi Smaszków pod Błaszkami, poległ jako porucznik kosynierów pod Rudnikami.
Suchorzewski oficer w oddziale Skowrońskiego, poległ pod Ratyniem.
Świstalski Józef powieszony w Kikole w powiecie lipnowskim.
Sygietyński Karol lat 16 służył w oddziałach Calliera, Zielińskiego, Orłowskiego, poległ pod Zdżarami 23 września 1863 roku, pochowany w Studziannej.
Sypniewski Wincenty z Biechowa pod Wrześnią brał udział w potyczkach pod Mirosławem i Sokołowem. Aresztowany 7 miesięcy przesiedział w cytadeli Winiary w Poznaniu.
Szałkowski Aleksy uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego poległ na skutek rany otrzymanej w pobliżu Rudy pod Ruszkowem.
Szary szewc z Gostynia, poległ pod Ignacewem.
Szczawiński Zdzisław (ur. 30.10.1842) syn Hipolita i Apolonii z Skarzyńskich, adiutant Kazimierza Mielęckiego. Po powstaniu zajął się gospodarowaniem w Bylewie pod Gostyniem. Zmarł 25 lutego 1874 roku.
Szczepański poległ pod Pyzdrami.
Szczęsny Ignacy służący z Rososzycy, za należenie do żandarmerii narodowej powieszony w Sieradzu.
Szembek hr. Aleksander porucznik w oddziale Taczanowskiego.
Szermętowski (Henryk Łowiński) poległ pod Nietrzebiem Pochowany w Chrostkowie.
Szmyt Lucyan doktor medycyny poległ pod Strykowem.
Szmyt Jan umarł w Ruszkowie w 1863 roku.
Szmyt Józef ciężko ranny pod Olszakiem, dziennikarz „Wielkopolanina”
Szrajer Władysław poległ pod Nową Wsią.
Szrajer Adolf poległ pod Brdowem.
Szulc Edward z Opok, służył pod Raczkowskim.
Szulczewski Wincenty krawiec z Gniezna, zmarł na skutek ran otrzymanych pod Ignacewem.
Szupe Kacper z Konina, zginał pod Mieczownicą.
Sztalc Zygmunt zginął pod Olszową.
Szymański Władysław z Sulmierzyc, podoficer pruski, poległ jako wachmistrz 2 plutonu w oddziale Parczewskiego. Zginał pod Kterami pochowany w Strzegocinie.
Szymański Karol zatrzymany na granicy pobity na śmierć.
Szymkowiak Jan z Grodziska ciężko ranny w nogę miedzy Cekowem a Kaliszem.
Szymoniak Maciej włościanin poległ w potyczce w lasach Cisowskich pod Widełkami.
T
Thiel Michał (ur. 1831 w Chwałkowie) porucznik później kapitan kosynierów. Zginał pod Ignacewem.
Topczański syn ogrodnika, poległ pod Ignacewem.
Traszkowski Erazm podoficer w oddziale Unruga, poległ pod Ignacewem.
Trąmpczyński Kazimierz poległ pod Mieczownicą.
Trąmpczyński Władysław brat Kazimierza, poległ pod Mieczownicą.
Trąmpczyński Kazimierz wychodźca, poległ pod Nową Wsią.
Trąmpczyński Zygmunt zmarł na skutek choroby 8 sierpnia 1864 roku.
Trąmpczyński Antoni mecenas w Środzie, ojciec Kazimierza, Władysława i Zygmunta, zmarł 24 września 1864 roku.
Trąmpczyński porucznik z 1863 roku, kilkakrotnie więziony przez władze pruskie.
Trąmpczyński Edmund ranny pod Brdowem.
Truchlińska Józefa z Gorzelewskich z Żakowic, podejrzana przez władze pruskie o przechowywanie broni i powstańców. Zmarła 8 kwietnia 1864 roku.
Tryska Kazimierz z Opok służył pod Raczkowskim.
Turlikowski służył pod Taczanowskim, poległ pod Widawą.
Tułodziecki Kazimierz syn Antoniego i Pelagii z Lipińskich. Służył w oddziale Younga, śmiertelnie ranny pod Nową Wsią. Zmarł w Słomkowie w domu państwa Busse.
W
Wągrowiecki Józef (ur.1839 Szczytniki) porucznik w 1 kompani Younga. Brał udział w bitwach pod Nową Wsią i Brdowem.
Wąsowski Hieronim (ur. 1831) walczył pod Nową Wsią i Brdowem.
Wąsowicz Jan zginął w Konińskim w kwietniu 1863 roku.
Wąsowicz Antoni ze Stęszewa syn Mateusza i Rozalii Wąsowicz, szewc.
Węclewicz Herman z Kurnika, brał udział w potyczkach pod Olszakiem Tartakiem, pod Pyzdrami, pod Kołem, pod Ignacewem, potem w konnym oddziale Taczanowskiego, następnie pod Szumlańskim, Słupskim, Pągowskim.
Węgierki Adam kapitan poległ pod Ignacewem.
Węgierski Józef bart Adama poległ pod Rudnikami.
Węsierski Władysław syn Kazimierza Cieszyca Wesięrskiego i Franciszki z Płacheckich z Chełmna, porucznik wojsk pruskich, poległ pod Brdowem.
Węsierski Stanisław syn Wojciecha dziedzica Myszek i Eleonory z Służewskich walczył pod Dobrosłowem i Mieczownicą. Zmarł w 1880 roku w okolicach Częstochowy.
Wichliński Józef z Marszewa zginął pod Nowa Wsią.
Wielanowski krawiec z Gostynia, zmarł na skutek rany otrzymanej pod Brdowem.
Wierzbicki Michał syn Wawrzyńca i Julii z Janowskich brał udział w bitwie pod Dobrosłowem i Mieczownicą, ciężko ranny w rękę w bitwie pod Brdowem. Skazany na pół roku więzienia. Wyjechał do Ameryki.
Wierzbicki Hieronim były porucznik wojsk pruskich, dowodził w powstaniu pod pseudonimem Boruta, rozstrzelany w Łęczycy 3 czerwca 1864 roku.
Wierzbiński Stanisław podpułkownik, syn Andrzeja i Doroty z Wysotków Zakrzewskich. Po powstaniu aresztowany i sądzony w Berlinie za zdradę stanu. W 1870 roku powołany do armii pruskiej zginął w oblężeniu Belfort.
Wilczewski ogrodnik z Szamotuł zmarł w Dębsku na skutek rany otrzymanej w bitwie pod turkiem.
Wilhelmi Józef (ur. 1841) w Turowie pod Szamotułami, uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego. Walczył pod Mieczownicą, Nowa Wsią, Brdowem, pod Lipcami ciężko ranny w nogę.
Wilkoński Stanisław rotmistrz jazdy syn Wincenta kapitana kościuszkowskiego i wojsk napoleońskich. Po powstaniu wywieziony na Sybir, po powrocie pracował na wyższym stanowisku w fabryce Cegielskiego.
Winiewicz Jan z Sulmierzyc poległ pod Lututowem.
Winowicz Józef z Gostynia zaginął.
Wiśniewski Ludwik (ur. 12 sieprnia 1834 roku) syn Franciszka i Barbary z Zaporowiczów, zmarł na skutek rany otrzymanej w pobliżu Łapinoża.
Wiśniewski August z Sulmierzyc zginął pod Lututowem.
Wiśniowski Leszek poległ pod Korytnicą.
Wloszkiewicz z Kobylnik poległ w 1863 roku.
Wojciechowski Antoni (ur. 11.08.1837 w Malachowie) poległ pod Ignacewem.
Wolski Oskar syn Antoniego dziedzica dóbr Strugi, poległ w okolicach Pościen pod Chorzelami.
Wolsztegier Antoni syn Arkadego poległ pod Dobrosłowem.
Woydt Kaźmierz (ur. 1843 w Słembowie) zmarł na skutek rany otrzymanych pod Ignacewem.
Wroczyński Henryk zginał po Sapieżyszkami.
Wróblewski Jan z Powidza zginął pod Ignacewem.
Wronecki Stanisław z Pleszewa poległ pod Ignacewem.
Wróz Franciszek złapany pod Szadkiem zginał zamordowany przez Moskali.
Wrzesiński Jakub zginał w bitwie pod Ignacewem.
Z
Zaborowski Nikodem zginął w bitwie pod Igancewem.
Zakrocki Michał 4 krotnie rany w powstaniu, umarł w Grudziądzu w 1881 roku.
Zakrzewski Władysław dziedzic Ziółkowa i Strzelcza, po powstaniu do 1865 roku przebywał na emigracji.
Załuskowski Karol poległ pod Tyszowcami.
Zbiczyński zginał pod Olszową.
Zembrzuski Zygmunt poległ w okolicy Gołubia w 1863 roku.
Ziemliński Karol pruski oficer strzelców, nadleśniczy, wójt w dobrach Sarnowskich, zginał w bitwie pod Wachockiem.
Zimmermann Kazimierz umarł na skutek ran otrzymanych pod Kobylanką.
Zimmermann Albin ranny pod Olszową.
Zwierzycki Maciej syn obywatela Andrzeja Zwierzyckiego, czeladnik szewski w Lublinie, zmarł na skutek rany w 1863 roku.
Ż
Żegrzda Wojciech ważna postać w organizacji przededniu powstania, zginął w nocy z 21/22 stycznia odpierając ataki moskali.
Żegrzda Bolesław syn Symplicjusza zginął w potyczce pod Sędziejowicami.
Żółtowski Mścisław syn Antoniego i Seweryny z Łaszkowskich, zginął pod Kołem.
Żurek Paweł zastrzelony przez Prusaków 15 lipca 1863 roku na przejściu granicznym.
Żuromski Jan walczył pod Kołem, Ignacewem, więziony w Gnieźnie i Poznaniu.
Żychliński Ludwik syn Franciszka i Ludwiki z Budziszewskich, pułkownik, dowódca oddziału „Dzieci Warszawskie”, zesłany na Sybir.
Na “K”: Kaniewski Wincenty szewc z Gostynia ranny w obie ręce, służył w oddziale Younga, po powstaniu mieszkał w Gostyniu.
Kaniewski Wincenty syn Wojciecha i Marianny Magierskiej ur.1838 zm.1894 Gostyń; żonaty po Powstaniu dwukrotnie:
1. z Marianną Matyjaszczyk ur.1844 zm.1877 córka Augusta i Franciszki – małżeństwo 1866 Gostyń
– dzieci : Stanisława ur.1868 zm.1870 ; Franciszek ur.05.10.1869 (“ojciec szewc”) ; Adam ur.1872 zm.1875 ; Jadwiga ur.1874 zm.1874 ; Jan ur.1876
2. po śmierci Marianny Matyjaszczyk ; pobrali się z wdową Anną (Matyjaszczyk) Fojtowicz w 1877 Gostyń
– dzieci : Tomasz ur.1878 zm.1897 ; Piotr ur.1881 zm.1917 ; Agnieszka ur.1884 ; Apolonia ur.1887.
wg: Poznan Project ; BaSIA.