Listy

Lista – profesji na rok 1912

Architekci

NazwiskoMiasto
+ Gałązka Teodor Wieluń
0 Herman Aleksander Kalisz
+ Młodkowski Zygmunt Słupca
+ Miłobędzki Ignacy Koło
X Nestorowicz Melchior Kalisz
X Pinajew Sergiusz Kalisz
+ Stachlewski Władysław Sieradz
+ Szrayer Józef Kalisz
+ Szprynger Kazimierz Łęczyca

*) X znaczy architekt gubernialny; + — powiatowy; 0 — miejską.

Adwokaci przysięgli

NazwiskoMiejscowość
Blay Alfred Kalisz, ul. Sukiennicza
Busz H. Kalisz, aleja Józefiny
Chrempiński J. Łęczyca
Czapski Kazimierz Kalisz, aleja Józefiny.
Engelhardt S. Koło
Gadomski Leon Kalisz, pl. św. Józefa
Gross Emanuel Kalisz, plac św. Józefa
Grabowski Wilhelm Kalisz, ul. Poprz.-Warszawska
Iwanowski Władysław Kalisz, ul. Babina
Jęruzelski W. Kalisz, Stary Rynek
Królikowski Józef Kalisz, ul. Warszawska
Kużuchowski Telesfor Kalisz, Wrocł.-Przedmieście
Landau Aleksander Kalisz, ul. Kanonicka
Parczewski Alfons Kalisz, ul. Babina
Radwan Józef, Kalisz, ul. Maryańska
Rymarkiewicz Kazimierz Kalisz, ul. Maryańska
Strojnowski W. Koło
Sulimierski Jacek Kalisz, ul, Sukiennicza
Szymański Józef Kalisz, ul. Kanonicka
Smogorzewski Janusz Kalisz, al. Józefiny M 6
Strzyżewski Zygmunt Kalisz, ul. Kanonicka
Tymieniecki Seweryn Kalisz, al. Józefiny
Wyganowski Karol Kalisz, al. Józefiny
Zawadzki Daniel Kalisz, Wrocł. Przedm.

Adwokaci prywatni

NazwiskoMiejscowość
Bronikowski A. Koło
Cieluch M. Słupca
Grabowski E. Konin
Jodko A. Wieluń
Kociołkowski Ł. Konin
Kłobukowski Konin
Kożuchowski Wieluń
Karliński H. Koło
Latosiński T. Zduńska Wola
Marzantowicz W. Sieradz
Nowiński H. Koło
Nekrasz K.Wieluń
Pisarski Sieradz
Reszczyński Kalisz, Wrocł.-Przedm
Rutkowski F. Koło
Rokossowski W. Koło
Rudzki F. Wieluń
Ulkowski J. Zduńska-Wola
Wertel Łęczyca

Jeometrzy

NazwiskoMiejscowość
Cieszkowski A. Wieluń
Dobrowolski P. Łęczyca
Dobrzański I.Turek
Friede Słupca
Konopacki W. Koło
Kłobukowski S. Konin
Korkozowicz Słupca
Lubinkowski Kalisz
Łączkowski Ź. Wieluń
Mystkowski S. Kalisz
Szawłowski S. Koło
Słubicki A. Łęczyca
Sołowjew Mikołaj Kalisz
Szosland P. Wieluń
Walewski L.Sieradz

Komisarze sądowi

NazwiskoMiejscowość
1 Akwiljanow N. W. Kalisz
1 Gołubkow Konin
1 Gołubkow N. Słupca.
X Hajdrych S. Kalisz
X Kleszczyński T. Kalisz
1 Lachowicz Łęczyca
X Miller H. Kalisz
X Morawski L. Łęczyca
X Nagajewski M. Wieluń
1 Paprocki A. Koło
1 Sarnowski Wieluń
1 Twardowski A. Sieradz

*) x—-przy sądzie okręgowym; 1—przy sądach pokoju.

Rejenci

NawiskoMiejscowość
X Brzowski S Kalisz, Ogrody
X Bohowicz W Kalisz, Wrocł.-Przedm
X Bruśnicki F Kalisz, Nowy Rynek
O Białkiewicz R Łęczyca
O Cybulski W Kalisz, Wrocł.-Przedm.
O Chrempinski T Słupca
X Dzierzbicki J. Kalisz, Wrocł.-Przedm
O Esse T Konin
O Fibich S Łęczyca
O Grzymski E Ozorków
O Grabski J Koło
O Grzeboliński S Dąbie
O Grabiński, J Uniejów
O Janowski L. Sompolno
O Kaczkowski K Wieluń
O Kędzierski W Turek
O Łuniewski H Warta
O Młynarski W Kalisz, Aleja Józefiny
O Ostrowski L. Zduńska Wola
O Odechowski W Pyzdry
O Porczyński W Wieluń
O Sadowski Działoszyn
O Sikorski E Konin
O Słomczyński I.Kleczew
O Szcześniewski K Koło
O Tymieniecki W Sieradz
X Wyganowski J. Kalisz, al. Józefiny.

*) x — przy sądzie okręgowym; O — przy Sądach pokoju

Apteki

NazwiskoMiejscowość
Anca Gustawa Kalisz i Słupca
Bryndzy A. i J. Kijewskiego Kalisz
Brzowskiego Władysława, Kalisz
Błażejowskiego Adolfa Ossyaków
Batkowskiego Władysława Łęczyca
Bieluczyka Pawła Poddębice
Bożekowskiego Majera w. Wiskitki.
Cerkońskiego i Szmidla Wieluń
Cieślickiego ss-ów Lututów
Cerkowskiego Konstantego w. Skomlin.
Chojnackiego i Wejla Ozorków
Chlebińskiego Józefa Zagórów
Chruszczewskiego Stanisława, Skulsk
Dyketa ss-ów Kleczew
Ekerkunsta Józefa Stawiszyn
Gehlicha Wacława Dąbie
Grodka Jana Koło
Grunfelda Kalisz
Hubbe Adama Sompolno
Jaraczewskiego Ignacego Brdow
Klemczyńskiego Konstantego Działoszyn
Kukulskiego EdwardBolesławiec
Kusmierskiego Jana Kłodawa
Kozakiewicza ss-ow Izbica
Kosztulskiego Tadeusza Brdow
Kłobukowskiego Jana Łęczyca
Kalinowskiego Stanisława Złoczew
Leśkiewicza Felicyana Konin
Łempickiego Teodora w. Kraszewice
Łączkowskiego Mieczysława Wieruszów
Mazurkiewicza Wiktora Kozminek
Mierzejewskiego Zygmunta w. Rudniki
Markiewicza Gustawa Grabów
Niwińskiego Jana ss-ów Zduńska Wola
Otwinowskiego Stanisława w. Grodziec
Otwinowskiego Konstantego Pyzdry
Olszakowskiego Józefa Szadek
Opielńskiego Tadeusza Zduńska Wola
Piotrowskiego Seweryna Kalisz
Pierwochy Michała Chocz
Piotrowskiego Antoniego ss-ów, Koło
Paszena Ignacego Burzenin
Raczyńskiego Witolda Iwanowice
Rzenczykowskiego Bolesława Turek
Rzenczykowskiej Dobra
Stojowskiego Tadeusza Błaszki
Świeściakowskiego ss-ów Praszka
Sopoćko Waleryana w. Kiełczygłów
Sadziewicza Zygmunta Ślesin
Sicińskiego Edwarda Władysławów
Sykurskiego Wojciecha w. Wartkowice
Skarzyńskiego Władysława Warta
Szaniawskiego ss-ów Zdunska Wola
Szyndlera ss-ow Golina
Sobockiej Leokadyi Rychwał
Tarnowskiego Jana Brudzew
Zawadzkiego Konstantego Opatówek
Zalewskiego Jana Wilczyn
Zarzeckiego ss ów Uniejow
Żychlewicza Antoniego Sieradz

Apteczne składy

Nazwisko Miejscowość
Anca Gustawa Kalisz i Słupca
Bożekowskiego Majera Łęczyca
Budziszewskiego Konrada Błaszki
Cierkowskiego Konstantego Wieluń
Ekerkunsta Józefa Stawiszyn
Frydmana Izydora Sieradz
Jorka Edwarda Turek
Jurczaka Stefana, Łęczyca
Kubickiego J Kalisz
Majerana Hersza Kalisz, Konin i Koło
Mrowińskiego Zygmunta Kalisz
Niteckiego Alojzego Błaszki
Nowierskiego Antoniego ss-ów Konin
Pawłowskiego Wincentego Kalisz
Pupko Berka Zduńska Wola
Rojewskiego Apolinarego Koło
Szulca Franciszka Zduńska Wola
Szaniawskiego Zduńska Wola
Szukalskiego Wincentego Ozorków.

Akuszerki miejskie

Nazwisko Miejscowość
Akst Kalisz
Auerbach Anastazya Warta
Balbinka Maryanna Ozorków
Jankowska Maryanna Koło
Korczakowska Kalisz
Kupińska Marta Dąbie
Krajewska Joanna Konin
Kierska Walerya Łęczyca
Lenger Izabela Sieradz
Landsberger Róża Wieluń
Mazurek Antonina Kalisz
Niklasińska Kalisz
Nawrocka Florentyna Turek
Pohl Rozalja.

Dentyści

NazwiskoMiejscowość
Awerbuch Rubin Turek
Beatus Aron Kalisz
Beno Stanisław Kalisz
Egudina Marya  Zduńska Wola
Fajgin Blima Słupca
Kuszner Mowsza Łęczyca
Lewin Fiszel Wieluń
Poswiańska Sara Kalisz
Poswiański Mowsza Kalisz
Polak Gesundcheit DwojraKalisz
Rabinowicz Sara Ozorków
Szulrychter Salomon Koło
Szur Dawid Zduńska Wola
Smigielski Marcin Kalisz
Jernawska Eugenia Kalisz
Wołpe Agnieszka Konin
Zucker Maksymilian, Kalisz

Felczerzy

NazwiskoMiejscowość
+ Augustynowicz Józef Łęczyca
= Borensztein Arje Wieluń
+ Czarnecki Eugeniusz Sieradz
= Durdin Jan Turek
= Goldstein Markus Sieradz
= Galas Konin
+Grzymilas-Jakubowski Izydor Kalisz
+ Hofiman Józef Wieluń
= Karmazyn Izrael Kalisz
= Kujawski Feliks Kalisz
= Lindner Edward Kalisz
0 Leder Wawrzeniec Zduńska Wola
= Lewandowski Wawrzeniec Koło
0 Ordynans Majer Ozorków
+Suwała Antoni Słupca
X Sieradzki Gerszon Łęczyca
+ Stein Moryc Turek
= Szwarc Józef Kalisz
X Szwarc Abram Kalisz
= Trzęsowski Adam Kalisz

Felczerzy weterynaryi.

NazwiskoMiejscowość
+ Bakalarczyk Józef Turek
+ Godziński Seweryn Sieradz
0 Jezierski Józef Koło
0 Jezierski Józef, Zduńska Wola
0 Jackowski Florentyn Błaszki
+ Klichowski Edward Konin
+ Lawenda Wincenty Łęczyca
+ Łamzaki Jan Koło
+ Mikuła Wincenty Wieluń
0 Sekura Walenty, Turek
+ Świdnicki Władysław, Kalisz
+ Zubanienko Leoncyusz Słupca

Lekarze

NazwiskoMiejscowość
= Abramski Aleksander Kalisz
* Abramow-Ter Tygran, Wieluń
* Akimow Jan Kalisz
Brokman Markus Kalisz
Bednarski Józefat, Działoszyn
Barcewicz Karol Koło
= Beatus Ajzyk Kalisz
X Beatus Jakub Kalisz
+ Brudnicki, Jan Sieradz
Dukalski Zygmunt Stawiszyn
Dziewicki Roman Władysławów
Dyniewski Władysław Złoczew
+ Domagalski Stanisław Wieluń
0 Fijałkowski Henryk Koło
= Frank Leopold Konin
0 Głodowski Romuald, Zduńska Wola
Godlewski Jan, Konin
Gruchalski Adam Kleczew
* Henz Eugenjusz Wieluń
Hersz Władysław Izbica
Hertyk Wacław Sompolno
Heryn Michał Rychwał
0 Jankiewicz Edmund Dąbie
0Janowski  Kazimierz Błaszki
Koszutski Bronisław Kalisz
Kiernozycki Eugeniusz Koło
— Krzymuski F Kalisz
Kozak józef Ślesin
+ Kasiński JózefKoło
Kabota TomaszKonin
Krulewski StefanPoddębice
Kępiński KazimierzSieradz
0 Krozkin Aleksander Ozorków
Komelhar Dawid Zduńska Wola
Koziołkiewicz Lucyan Zduńska Wola
= Kasprzak Marcin Kalisz
= Krzymuski Feliks Kalisz
0 Krzymuski Stanisław Kalisz
Legis Adolf Ozorków
Lidmanowski Konstanty Zagórów
Lipiński Ignacy Szadek
+ Łączyński Leon Turek
= Łuniewski Witold Warta
+ Łukaszewicz Stanisław Kalisz
Mysłowski Adam Kłodawa
=Murzynowski Aleksander,  Sieradz
+ Matuszewski Romuald Słupca
Mrowiński Stefan w. Góra Bałdrzych
Mroczek Ludwik Słupca
0 Merkel Juliusz Kalisz
* Markowicz Włodzimierz Pyzdry
Nowakowski Wacław Kleczew.
0 Neuman Roman, Warta
Orgelbrand Stanisław Kalisz
= Orgelbrand EmiliaKalisz
Okuszkow Kazimierz Praszka
Ostrzycki Roman Konin
– Pietrzyński Stanisław Kalisz
* Parzytkow Piotr, Kalisz
Przyborowski Jan Ozorków
Pawłowski Tadeusz Złoczew
Praszker Fiszel Zduńska Wola
Rokossowski Antoni Wieluń
Sokólski Eugeniusz Wieluń
= Sulikowski Franciszek Sieradz
= Sikorski Stanisław, Kalisz
= Sachs Henryk Turek
Wiedyskiewicz Władysław Wieruszów
* Własow Aleksy Kalisz
Wójcikowski Maryan Koło
= Wilczewski Waleryan, Kalisz
= Wagner Ludwik Wieluń
+ Ziemnicki Maksymilian Łęczyca
0 Zawadzki Zygmunt Łęczyca
Zieliński Wojciech Piątek
= Zucker Michał Kalisz
Żabotyńska Elżbieta, Kalisz
x Żabotyński Włodzimierz, Kalisz
= Zółkowski Stanisław Łęczyca
+ Żywanowski Władysław, Konin

Lekarze weterynarii

NazwiskoMiejscowość
* Antonowicz Jan Wieluń
+ Bortnowski Kazimierz Sieradz
0 Cholewiński Jan Kalisz
— Chrępiński Stanisław Łęczyca
* Ejber Jan Kalisz
* Frołow Borys Kalisz
+ Ferdecki Jan Kalisz
x Krajewski Alfred, Kalisz
+ Kruszyński Leon Turek
— Kasiński Władysław Wieluń
+ Matuszewski Lucyan Słupca
0 Pietrzak Franciszek Zduńska Wola
+ Pietruszczynski Władysław Koło
— Slepowroński Anton Konin

*) X gubernialny; + powiatowy; 0 miejski; = szpitalny; — szkolny; x —więzienny; * wojskowy. Bez znaku — wolno praktykujący.

Źródło:

Przewodnik Po Guberni Kaliskiej L.V Jacques,  Stanisław Graeve

signature

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *