Wywiad

Weil – właściciele Skęczniewa

Obraz przedstawiający dwór w Skęczniewie

Przy pisaniu artykułu Obrońca chłopów Kazimierz Deczyński powstał pomysł na poznanie historii ziemian w XIX wieku. Na forum genealogów nawiązałem kontakt z Szymonem Strycharczykiem.

Szymon prowadzi stronę o dworze w Skęczniewie oraz ich właścicielach rodzinie Weil https://wwwszymonbloghistoria.pl.tl . Postanowiłem się go trochę wypytać o życie XIX wiecznego ziemiaństwa. Poniżej zamieszam krótki rys rodziny Weil, pełen jest dostępny na stronie Szymona. Wartym uwagi jest pamiętnik Heleny Anny Weil (żony Gustawa Geyera) opisujący życie rodziny fabrykanta z perspektywy pani domu.’

Helena Anna Weil Geyer

Skęczniew to wieś powstała w 1386 roku znajduje się przy tamie zbiornika Jeziorsko. Podczas powstania styczniowego między Skęczniewiem a Miłkowicami stoczono bitwę. Rodzina Weil była właścicielem Skęcznewia w latach 1828-1936.

Około roku 1822 Fryderyk Weil kupiec i aptekarz nabył majątek Gajówka koło Poddębic, po czym kupił majątek w Skęcznewie. Skęczniew był miejscem bogatego życia rodzinnego. Właściciel staranie pielęgnowali ogród. 

„… staranne gospodarstwo folwarczne, piękny ogród dworski…”.

Słownik Geograficzny dla Królestwa Polskiego i innych krajów przyległych

Dobra w Skęcznewie składały się z folwarków w Skęcznewie, Kościankach, Zborowie. Folwark w Skecznewie składał się z 465 mórg gruntów ornych i ogrodowych, 147 mórg łąk, 114 mórg pastwisk, 128 mórg lasów, 53 morki nieużytków, 11 budynków murowanych, 22 budynki drewniane.  Weilowie byli posiadaczami Skęczneiwa do 1936 roku.

Członkowie rodziny Weil należeli do ówczesnej inteligencji i ziemiaństwa. Związani byli z rodziną Geyerów, byli dyrektorami w największych zakładach przemysłowych Łodzi, Ozorkowa, byli profesorami uniwersytetów, lekarzami, założycielami szpitali, aptekarzami społecznikami, polskimi patriotami, którzy ginęli podczas II Wojny Światowej.

Grób rodziny Weil w Skęczniewie
  • Co wiesz o dworze w Skęczniewie, Gajówce, Kobylnikach. (związki Weilów z innymi dworami w okolicy).
  1. Dwór w Skęczniewie zbudowany ok roku 1845 , został rozebrany w latach 1956-1958 . 
    była to budowla zbudowana z cegły i kryta dachówką czerwoną liczba pomieszczeń to ok 12 . znajdowała się tam jadalnia , kuchnia i wiele pokoi , było także zamieszkane poddasze . do 1935 r dwór wraz z całym parkiem był w posiadaniu rodziny potem zaś należał do Alojzego Gałczyńskiego . Po wojnie mieszkało tam kilka rodzin . 
  2. Dwór w Gajówce – zbudowany w XIX wieku należał do rodziny Weil od 1822 do ok 1900 r został sprzedany . Nie mam o nim żadnych informacji jak wyglądał . 
  3. Dwór Kobylniki – zbudowany w I poł . XIX wieku . W posiadani Bolesława Weila od 1883 do 1893 r . Nie mam żadnych o nim informacji 
  • Jakie gałęzie rolnictwa rozwijane były w Skęczniewie

Rolnictwo w Skęczniewie to było gospodarstwo okopowo- zbożowe , hodowano różne zboża , jak i ziemniaki i buraki

                Prócz wyżej wymienionych na wysokim poziomie stał chów bydła i owiec.

  • Rodzina Weil kim byli?

Była to rodzina czysto niemiecka Wilhelm Fryderyk Weil pochodził z Czarnkowa nad Notecią przeprowadził się do Ozorkowa założył aptekę , po paru latach kupił majątek Gajówkę a potem Skęczniew który przekazał swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi . 

  • Jak wyglądało życie XIX wiecznej ziemiańskiej rodziny. Prywatny lekarz, gospodyni,  ogrodnik, opiekunowie  jak dzieci były wychowywane.

Rodzina Weil była skromna nie miała takiej służby jaka sobie wyobrażamy , mieli lekarza bardzo znanego był nim dr. Karol Otto Jonscher mąż  Marii Adeli Weil córki Fryderyka Wilhelma Weila . 

Kucharką rodziny była pani Breikreutz pracowała w domu Weilów od ok 1850-1855 do 1890? . Kto był póżniej tego nie wiem . 

Ogrodnikiem był nim pan kawaler Wermuther . O nim brak informacji . 

Nauczycielką była pani Nadina Juvent pochodzenia Szwajcarka pracowała w domu Weilów od około 1855? do 1865 ? . Kto był potem tego nie wiem . 

  • Czym zajmowała się Pani domu w Skęczniewie

Pani domu zajmowała się całą organizacją życia domu , ogrodu , sama pracowała ; prasowała , pomagała gotować , sprzątać były to :

Maria z Reichów Weil w latach 1848 – 1895 żona Fryderyka Weila ,

Elżbieta Minster Konald Weil żona Walerego Weila syna Fryderyka i Mari Weil (od 1898 – 1926 jej mąż zmarł w 1918 byłą dziedziczką do 1926 , zm 1949 r. ),

Irena Weil od 1926 do 1935 . 
 

  • Działalność społeczna rodziny Weil.

Działalność społeczna założenie szkoły początkowej w Skęczniewie , zbudowanie ogrodzenia na miejscowym cmentarzu a także ogrodzenia wokół kościoła .

Wspólnie z ks. Piotrem Ostaniewiczem i ks. Ludwikiem Sperczyńskim( ówczesny proboszcz parafii Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrej) zorganizowanie  Kasy Stefczyka.

Wspieranie szkoły w Pęczniewie.

  • Związki Weilów z Geyerami.

 Weilowie byli związani z rodziną Geyerów po przez małżeństwa  ; 

  1. Olga Joanna Weil ( 1852 – 1934 ) zawarła małżeństwo z Ryszardem Wilhelmem Geyerem ( 1842 – 1915 ) 
  2. Helena Anna Weil ( 1855 – 1935 ) małżeństwo z Gustawem Geyerem ( 1844-1893 ) 
  3. Anna Magdalena Weil ( 1866 – 1934 ) zawarła małżeństwo z Emilem Adamem Geyerem (1848 – 1910 ) 

Na końcu zwracam się z prośbą o pomoc Szymonowi w zbieraniu informacji o dworze w Skeczniewie. Można do niego napisać na adres email: szymonstrycharczyk@interia.pl .

Zwracam się także z apelem do innych rodzin ziemiańskich i inteligenckich XIX wieku i początku XX o kontakt na email: kontakt@steamalmanac.pl .

signature

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *