Gubernia Kaliska nie miała dużego przemysłu, miastem które się wyróżniało była Zduńska Wola w której rozwinięty został przemysł fabryczny. W guberni rozwijał się przemysł domowy.
Bezrolni mieszkańcy miast i osad wyrabiali przedmioty na potrzeby miejscowe. Szczególnie rozwinęło się szewstwo i tkactwo.
Szewcy osiedlili się przeważnie w Kożminku, Stawiszynie, Praszce, Wieruszowie i Zduńskiej Woli. Tkactwem zajmowała się niemal cała ludność okolic Zduńskiej Woli, Turku i Ozorkowa.
Inspekcja Fabryczna
Nad zakładami przemysłowymi działalnością pracą dorosłych i małoletnich czuwała Inspekcja Fabryczna składająca się z Starszego inspektora fabrycznego guberni Kaliskiej i Inspektora fabrycznego tejże guberni. W guberni istniała Rada gubernialna do spraw fabrycznych i górniczych. Inspektorzy byli zobowiązani do
- Nadzoru nad przepisami o pracy nieletnich i uczęszczaniu ich do szkół początkowych
- Staranne o urządzenie dla robotników szkół początkowych
- Sporządzanie protokołów
- Nadzór nad wzajemnym wykonaniem umów zwieranych między pracodawcą a robotnikiem
By wybudować fabrykę należało zdobyć pozwolenie od władz guberni. W gęsto zabudowanych miastach wymagano zgody zarządu miasta która oceniała czy nie będzie zakłócać spokoju okolicznych mieszkańców oraz ich zdrowiu W pobliżu miast w okolicach rzek w górze przepływających rzek nie mogły być budowane fabryki zanieczyszczające wodę.
Źródło:
Przewodnik Po Guberni Kaliskiej L.V Jacques, Stanisław Graeve